شیرآلات

شیرآلات وسایلی هستند که برای مهار کردن جریان و فشار سیالات به کار می‌روند. وظایف اصلی شیرهای صنعتی عبارت‌اند از قطع و وصل کامل جریان، جلوگیری از بازگشت مایعات و گازهای عبور کرده، تنظیم عبور مقدار موردنیاز مایعات و گازها، تنظیم و کنترل مقدار و فشار مایعات و گازها و کنترل و ایمن نگه‌داشتن دستگاه‌های تحت‌فشار. بنا به کاربرد، مصالحی که در ساخت شیر به‌کاربرده می‌شود، مختلف است. در کارهای ساختمانی شیرهای چدنی، برنزی، برنجی و گاهی استیل (SS) استفاده می‌شود.

شیرآلات

در کارهای صنعتی مانند، نیروگاه‌ها، کارخانه‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، کشتی‌سازی و صنایع دارویی ـ غذایی، بسته به نوع سیالی که از شیر عبور می‌کند و با محیطی که شیر در آن قرار دارد، بدنه و دیگر اجزای آن را از فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد زنگ نزن می‌سازند.

شيرآلات به دو گروه بهداشتی كه همان شيرآلات ساختمانی و خانگی هستند و شيرآلات صنعتی تقسيم می شود. ترجمه واژه شيرآلات بهداشتي به انگليسی، faucet یا sanitary taps و شيرآلات صنعتی، industrial valve مي باشد. امروزه شيرآلات نه تنها وسيله ای برای استفاده راحت تر از آب، بلكه وسيله ای برای استفاده بهينه از آب در جهت رفع معضل كم آبی در جهان به شمار می آيد.

شیرآلات

valves-1

واژه شیر (شیرآلات) از کجا آمده است؟

از آنجا كه در دوران باستان، پادشاهان شير جنگل را نماد قدرت می پنداشتند، مهار كردن چنين موجودی نشانه توان كنترل و قدرت بی اندازه به حساب می آمد. در نتيجه برای تزئين بناها و آب نماها از سرِ شير يا كل بدن او استفاده می كردند. حتی پس از ساخت شير آب فلزی نيز، روند تزئین اهرم باز و بسته كردن آب با سرِ شیر همچنان ادامه یافت.

احتمالا، بر روی اهرم اولين شيرهايی كه وارد ايران شدند نيز سر شير قرار داشته و مردم بجای اينكه برای قطع و وصل جریان آب از جمله “اهرم را بچرخان” استفاده كنند، می گفتند “شير را ببند/ باز كن”. اين اصطلاح با وجود حذف قسمت تزئينی به شكل شير از شيرهای آب ،تا به امروز استفاده می شود.

تاریخچه شیرآلات در جهان

تاریخچه شیرآلات به دوران باستان بر می گردد. ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به فواره ها و خانه های خصوصی استفاده می شد، بطور مثال در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرِت (Crte) علاوه بر لوله های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا، نقره و سنگ مرمر نیز وجود داشت.

بین سال های ۱۰۰۰ قبل از میلاد تا ۴۷۶ بعد از میلاد استفاده از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای در حمام های خصوصی و عمومی رونق گرفت. در قرن چهارم میلادی نیز رومیان از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به ۱۱حمام عمومی، ۸۵۶ حمام خصوصی و ۱۳۵۲ فواره و آب انبار استفاده می کردند.
در گذشته، شیر آب سرد و گرم خروجی واحدی نداشتند و آب خروجی از عَلَم مستقل هر کدام یا بسیار سرد بود و یا بسیار گرم. در سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۱۶ شمسی)، آلموئِن، دانشجوی ساکن شهر سیاتل واشنگتن، دست خود را زیر آب جوش خروجی از عَلَم آب گرم سوزاند.

در نتیجه این حادثه ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی (که آب سرد و گرم بطور همزمان از یک علم خارج می شود) در ذهن او شکل گرفت. طرح اولیه او مورد قبول واقع نشد و بین سال های ۱۹۴۰میلادی (۱۳۱۹ شمسی) و ۱۹۴۵میلادی (۱۳۲۴ شمسی) او موفق شد یک شیر کلاسیک مقبول با عملکرد مناسب طراحی کند. بالاخره مردم میتوانستند دمای آب خروجی از شیر را تنظیم کنند تا به دمای دلخواه خود برسند.

جنس انواع شیرآلات

به طور کلی شیرآلات از دو جنس آلیاژ برنج یا سرب خشک ساخته می‌شوند.و تنها روکش‌های آنها است که تفاوت‌های ظاهری در آنها ایجاد می‌کند.از میان این دو جنس، برنج بهتر از سرب خشک عمل می‌کند؛ چرا که سرب خشک پس از مدتی به خورد آب می‌رود و برای کسی که از آن شیر آب مصرف خوراکی دارد مضر است و به بدن آسیب می‌رساند. ایراد دیگر آن هم این است که خیلی سریع‌تر از جنس برنجی از بین می‌رود و شکسته و پوسیده می‌شود.

بعد از جنس فلز مورد استفاده در شیرآلات، آبکاری دارای اهمیت فراوان است که می‌تواند در مقاومت شیر تاثیر بسزایی داشته باشد و هرچه کیفیت آبکاری بهتر باشد شیرآلات دیرتر فرسوده می‌شوند. مثلا اگر شیرآلاتی دارای آبکاری ۲۵ میکرونی باشد و روکش آن هم استیل واقعی باشد از نظر کیفی عمری بسیار طولانی خواهد داشت.

انواع روکش‌هایی که برای شیرآلات کاربرد بیشتری دارند عبارتند از: برنج، برنز، مس و استیل که از میان اینها اگر استیل، استیل استایلنس اصلی باشد از دیگر جنس‌ها بهتر است؛ چرا که هم مقاومت بهتری در برابر پوسیدگی دارد و هم به خاطر ظاهرش کمتر لکه‌های آب را نشان می‌دهد و از لحاظ زیبایی هم، برای خانم‌هایی که به این لکه‌های کوچک روی شیرآب حساسند بسیار مناسب تر است.

سایر موارد هم مثل برنز یا مس تنها آبکاری برنز و مس هستند و بیشتر جنبه تنوع بخشی دارند و شاید به خاطر رنگ زرد یا قرمزی که دارند حس نوستالژیک به خریدارها بدهند.

شیرآلات صنعتی چیست؟

شیرآلات صنعتی وسیله ای برای مهار کردن جریان و فشار سیالات می باشد. به طور کلی کلیه شیرآلاتی که کاربردی به جز کم و زیاد کردن شدت جریان داشته باشند مثل فیلتر تصفیه آب. کلیه شیرآلات ساختمانی و صنعتی که از جنس استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ و شیر هایی از جنس آلیاژ کروم، نیکل و فولاد ضد زنگ 304 یا 316 مقاوم در برابر خوردگی در دسته شیر آلات صنعتی قرار میگیرند.

شیرهای صنعتی کاربردهای بسیاری دارند از جمله این کاربردها:

قطع و وصل کامل جریان
جلوگیری از بازگشت مایعات و گازهای عبور کرده
تنظیم عبور مقدار مورد نیاز مایعات و گازها
تنظیم و کنترل مقدار و فشار مایعات و گازها
کنترل و ایمن نگه داشتن دستگاه های تحت فشار

شیرآلات صنعتی

industrial- valves

فروشگاه فولاد سرا عرضه کننده انواع شیر آلات به شرح ذیل می باشد:

شیرآلات وگ ایران بی همتا

شیرآلات امین

شیرآلات میراب

شیرآلات فاراب

شیرآلات سیم ایتالیا

شیرآلات کیز ایران

شیرآلات کیتز

برای مشاهده لیست قیمت انواع شیرآلات به صفحه لیست قیمت شیرآلات مراجعه نمایید.