لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته میشوند در اصطلاح علمی به آنها سیمی لس (seamless pipe) گفته میشود؛ آن دسته از لوله های فولادی هستند که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلزات استفاده نمیشود و به صورت اكسترودينگ توسط قالب‌هاي مختلف توليد مي‌شود.

لوله مانیسمان چیست؟

اصولا تولید لوله های بدون درز مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد لوله های مانیسمان از شمش های فولادی تولید میشوند آنها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند البته تولید لوله مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد.

لوله مانیسمان بدلیل اینکه درز جوش ندارد, استحکام بالاتری دارد و در قطرهای پایین ساخته می شوند. دلیل این امر این است که ساخت لوله هایی با قطر بالا آن هم به صورت بی درز, بسیار مشکل خواهد بود و نیاز به صرف هزینه ی بالا دارد.

نکته جالب درباره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد وسایزهای2/1و4/3و1اینچ معمولا” به روش سرد می باشد یعنی برای تولید سایز2/1اینچ ابتدا باید شمش 76 پس از حرارت سوراخ 2/1ایجاد می شود وپس از نورد وکشش درخط تولید لوله 4/1 1اینچ تولید شده وپس از آن باروش سرد لوله 4/1 1کشیده شده وپس از اسید کاری وطی چند مرحله کشش به سایز موردنظر2/1اینچ می رسند.

لوله های بدون درز معمولا در بازار ایران نهایتا تا سایز ۲۴ اینچ یافت میشوند و برای سایزهای بالاتر از آن از لوله های درز مخفی استفاده می شود.

تاریخچه لوله مانیسمان

 در حال حاضر تکنولوژی تولید لوله های بدون درز و یا مانیسمان واقعی تا سایز ۴۲ اینچ در آمریکا موجود می باشد و فقط در یک کارخانه در چین نیز این لوله ها تحت لایسنس آمریکا تولید میشوند که امکان سفارش و خرید انها توسط شرکت پترو کاسپین فراهم می باشد.

مانیسمان یک برند می باشد چون که اولین لوله بدون درز و یا همان سیم لس وارد شده در بازار ایران است ، این اسم بر روی این مدل لوله ها مانده و اصطلاحی بازاری برای آنها شده است واین نام گذاری به این دلیل است که این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکاررفته و فقط در ایران به این نام خوانده می شود.

لوله مانیسمان

seamless- pipe-3

مراحل تولید لوله مانیسمان به شرح زیر است:

 1. برش:
  در مرحله اول شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند(ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد )
 2. مرحله گرمادهی:
  شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد.
 3. سامانه لخ پرس :
  در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند.
 4. دستگاه اللنگاتور:
  فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد میکنند.
 5. -مرحله شلیک سمبه:
  میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشد.
 6. -تاب گیری:
  در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود
 7. جداسازی سمبه:
 8. در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.
 9. مرحله کروی :
  در این مرحله سروته لوله گرفته می شودو لوله به حالت گرد در می آید(قبل از این مرحله سر وته لوله حالت تیز و برنده داشته است).
 10. مرحله کشش:
  در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا 24 مترتحت کشش قرار می دهد.
 11. -مرحله سرد کردن:
  لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند.
 12. -مرحله اندازه گیری:
  لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا 6متری).
 13. مرحله آزمایش یا تست:
  با کامپیوتر لوله راتست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد.
 14. مرحله کونیک شدن دو سر لوله :
  در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود(بخاطر تسهیل امر جوشکاری).
 15. پولیش زدن :
  این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد).
 16. بستن لوله ها:
  در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته می شود.

 

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

فروشگاه فولادسرا عرضه کننده انواع لوله های مانیسمان ذیل می باشد:

لوله مانیسمان رده20

لوله مانیسمان رده40

لوله مانیسمان رده 80

لوله مانیسمان اهوازی

لوله مانیسمان اروپایی

لوله های آتشنشانی

فروشگاه فولادسرا پخش و توزیع انواع لوله بدون درز (مانیسمان) در رده های ,80 , 20 , 40 شناسنامه دار می باشند این لوله ها محصول کشورهای چین اکراین و شهر اهواز می باشند و آماده ارسال به سراسر کشور زیر قیمت کارخانه را برعهده دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه قیمت لوله مانیسمان مراجعه نمایید. جهت مشاهده توضیحات در مورد لوله گالوانیزه، لوله های درز دار، شیرآلات و نبشی لطفابه صفحات مرتبط مراجعه نمایید.