لوله گازی سپاهان

لوله گازی لوله های فولادی یا پلی اتیلن مورد استفاده در خطوط انتقال گاز میباشد.
مصرف لوله گازی در ساختمان های مسکونی ، سوله های صنعتی ، نیروگاه ها ، پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها و… است.
ازاین لوله ها برای لوله کشی سیستم های هوای فشرده و هیدرولیک نیز بهره میبرند.

لوله گازی چیست؟

لوله‌هاي فولادي معمولاً به دو صورت ساخته مي‌شوند.

1-لوله‌هاي درزدار ( welded pipe) یا لوله با درز جوش :

در این روش رول ورق باضخامت مورد نظر و براساس سایز لوله برش خورده و پس عبور از غلطکهای نورد به شکل گرد در می آیند وپس از آن درز بوجود آمده جوشکاری شده وبه مرحله تست وکونیک میروند این روش تولیداصطلاحا”روش نورد نامید می شود. این روش بیشتر جهت تولید انوع پروفیلهای موردمصرف درساختمان وتولید لوله های شوفاژی ولوله های گازی مورد مصرف درلوله کشی ساختمان بکار میروند.

در این روش تولید اصولا دونوع روش جوش برای جوشکاری درزجوش مورد استفاده قرارمیگیرد:

Electric Resistance Welded- ERW
دراین روش با ایجاد آمپر بالا توسط دستگاه الکتریکی جوش باعث بوجود آمدن حرارت درلبه های درزجوش شده وباعت ذوب شدن این لبه ها گردیده که منجر به جوش خوردن دولبه اتصال می گردد که اصطلاحا” به این روش جوشکاری لب به لب نیز می گویند ونیازبه هیچگونه الکترود ندارد.

High Frequency Induction (HFI) Welded Pipe
این روش جوشکاری فرکانس بالا می باشد که در این روش عبوری جریان برق با فرکانس بالا از لبه های درزجوش باعث حرارت زیادی شده که منجر به ذوب شدن لبه وجوش خوردن آنها میگردد دراین روش کنترل حرارت جوش ودرنتیجه کیفیت آن بیشتر از روش قبلی می باشد در هرصورت این نوع لوله ها عموما” جهت مصارف صنعتی وفشار های پایین کارایی دارند وبرای فشارهای بالاتر باید از لوله های مانیسمان استفاده کرد.

2- لوله های بدون درز

لوله های بدون درزبه آن دسته از لوله های فولادی گفته میشود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلرات استفاده نمیشود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات میباشد اما در لوله ای درزدار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده میشود.

ولی در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالتر و با کییت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد و عدم جوش و آسیب پذیری و عمل فشار بیشتر  مورد استفاده فراوان قرار میگیرد.

لوله گازی سپاهان

لوله گازی API سپاهان در دو نوع تو کار ( API ) و روکار جهت انجام کلیه پروژه های صنعتی و ساختمانی یکی از گزینه های مهم در زیر گروه اجرایی به حساب می آیند و متخصصین این امر یعنی کارفرمایان در پروژه های مختلف لوله گذاری چه لوله کشی شهری و چه صنعتی ترجیهشان در وحله اول لوله های سپاهان میباشد چرا که اطمینان خاطر از نوع متریال مصرفی و استانداردهای این لوله باعث گردیده که برندی مطرح در صنایع زیر بنایی کشور به حساب بیاید.
لوله گازی API سپاهان برای مصارف خانگی تحت استانداردهای بین المللی API 5L و ملی ISIRI 3574 با برند ثبت شده مانیس گاز ، جایگزین لوله های بدون درز( شناخته شده با نام مانیسمان ) در لوله کشی های توکار ساختمان شده است.

برگزاری جلسات متعدد تیم های کارشناسی سپاهان با بازرسین نظام مهندسی استان ها و انجام موفقیت آمیز آزمایشاتی به مراتب سخت گیرانه تر از الزامات استاندارد ISIRI 3360 مربوط به لوله گاز خانگی منجر به اخذ مجوزهای لازم برای جایگزینی لوله های مانیس گاز سپاهان بجای لوله های بدون درز گردیده است . لوله گازی API سپاهان در سایزهای ۱/۲ اینچ الی ۶ اینچ در انواع سبک گازی و سنگین API تولید میگردد.

لوله های گازی سپاهان در استانداردهای EN10255-EN10305-DIN 2440-DIN 2394-JIS G3472 ASTM A53 API5L تولید و عرضه میگردد.

لوله گازی سپاهان

gas- pipe-sepahan

لوله گازی سپنتا

لوله گازی سپنتا یکی از پر فروشترین لوله های گازی در زمینه انتقال گازهای خانگی وکارخانجات صنعتی به شمار میروند.
این لوله ها در انواع معمولی ( روکار ) و API ( تو کار ) در شاخه های ۶ متری تولید و عرضه میگردند.
لازم به ذکر است که لوله های گازی سپنتا در شهرهای مختلف منجمله تهران اهواز تبریز و سایر شهرهای دیگر به جهت سهولت در انجام پروژه تولید میگردند و صاحبین پروژه ها میتوانند به راحتی پروژه های خود را تجهیز نمایند .

موارد استفاده از لوله گازی سپنتا:

لوله های گازی سپنتا به جهت نوع مصرف در پروژه های گازرسانی که عمدتا گاز رسانی منازل مسکونی میباشد به دو دسته تو کار و روکار تقسیم میشوند که لوله های API گازی به جهت استحکام بالا و همچنین نوع استاندارد لوله به عنوان لوله تو کار و لوله های گازی سپنتا از نوع معمولی جهت انشعابات داخل منازل و یا داخل کارخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

نوع سایز و اندازه لوله های گازی سپنتا بسته به نوع مصرف در پروژه میتواند متغییر باشد که ذیلا به آن اشاره مینماییم.

ابعاد و سایز لوله گازی سپنتا:

لوله های گازی سپنتا همانطور که اشاره گردید در دو نوع معمولی و API تولید و عرضه میگردند و بالطبع ساز بندی این لوله ها نیز بسته به نوع استاندارد لوله های گازی سپنتا میتواند متغایر باشد.
به این صورت که لوله های گازی سپنتا از نوع معمولی در سایزهای ۱/۲ الی ۶ اینچ و لوله های API گازی سپاهان از سایز ۱/۲ اینچ الی ۴ اینچ تولید و عرضه میگردند کلیه لوله ها در ابعاد ۶ متری ارائه میگردند و سرتاسر لوله استانداردهای مربوط به لوله به صورت شابلون که معمولا به رنگ زرد میباشد نوشته شده و از این رو لوله های معمولی و لوله های گاز اطز یکدیگر متمایز هستند.

لوله گازی سپنتا

gas- pipe-sepanta-1

لوله جدار چاه چیست؟

این نوع لوله از لوله های فولادی تولید میشوند که در وزن ها و ضخامت های مختلف در دونوع شیاردار و بدون شیار تولید میگردد که پرکاربردترین استفاده آن جلوگیری از ریزش و آبدهی چاه های عمیق خاکی است.به این صورت که لوله ای که معمولا جنس آن از فلزهای مقاوم در برابر خوردگی می باشند که این لوله به درون چاه فرستاده می شود.

طی این فرایند پس از حفاری چاه این کار انجام شود تا در برابر ریزش دیواره چاه جلوگیری کند در طی عملیات حفاری چاه معمولا ۴ الی ۵ بار جداری گذاشته می شود، البته قبل از اینکه حفاری انجام شود نوعی لوله داریم به اسم لوله هادی این لوله در آغاز حفاری در زمین قرار می گیرد و پس از آن حفاری درون آن شروع می شود و این نوع لوله از روی زمین است وطولی برابر با ۵ متر است و سایز آن بین ۴۰ الی ۴۳ اینچ می باشد و بعد از این عمل لوله دیگری داریم لوله آستری این لوله در پایان مراحل کار انجام می شود این لوله ۷الی ۹ اینچ قطر آن است.

لوله جداره چاهی

well- pipe-1

 کاربردها و مزایای لوله های جدار چاه:

جلوگیری از ریزش و کاهش یا حذف ماسه دهی دیواره چاه

جدا سازی طبقات مختلف آب، نفت و گاز در مخزن

کاهش یا حذف هزینه لایروبی و تغییر محل چاه

عدم انسداد شیارها بعلت (V) شکل بودن شیارها

افزایش عمر مفید و اقتصادی چاه

جلوگیری از آشفته شدن جریان در چاه

محافظت از ابزار درون چاهی لوله مغزی که پس از پایان حفاری کار گذاشته می‌شود

جلوگیری از ورود شن‌ها از درون مخزن به درون چاه و آلوده کردن جریان

جدا کردن لایه های کم فشار از پر فشار

جلوگیری از ورود سیالات ناخواسته به درون چاه

سایزهای مختلف لوله جدارچاهی:

۴۰ تا ۴۳ اینچ
۵/۸ ۱۸ اینچ
۳/۸ ۱۳ اینچ
۷ اینچ

استاندارد لوله جدارچاه:

لوله جدارچاه تا به امروز در ۴ نسل تولید شده است که هر نسل ویژگی های گوناگون و تکمیل کننده نسل قبل خود است که عبارت است از :

نسل اول لوله های جدار چاه هوا برشی

نسل دوم لوله های جدار چاه قوسی

نسل سوم لوله های جدار چاه کرکره ای

نسل چهارم لوله جدار چاه اسکرین جانسون

لوله جداره چاهی

لوله داربستی

داربست یک سازه چوبی یا فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوار به هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها بکار می‌رود.داربست ها که از میله‌های فلزی و چوبی ساخته می‌شوند گاه به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می‌شوند.

ساخت داربست ها مهارت ویژه‌ای نیاز دارد زیرا در صورت فروریختن یک داربست خطر تلفات جانی بسیار زیاد است. داربست های فلزی قالباً بصورت لوله های ۶متری،۳متری و قالب و بست تشکیل میشوند.ولی چون ساختمانها در متراژهای مختلفی ساخته شده اند لوله هایی با متراژهای کوچکتر وبزرگترنیز در نصب داربست کاربرد دارند. یکی از ویژگی های داربست خوب داشتن فاصله مناسب بابدنه است که معمولاً ۳۰cmاست.

در بعضی مواقع نیز به دستور بنا و یا معمار و مهندسین مربوطه نسبت به نوع انجام کار در روی بدنه فاصله ها کم یا زیاد میشوند.

داربست‌ها از دو عضو اصلی تشکیل می‌شوند:

1.لوله داربست

در سطح جهان، استانداردهای متنوعی برای لوله‌ داربست وجود دارد. و در ایران لوله داربست، لوله‌ای است با قطر خارجی ۴۸ میلی متر و ضخامتی برابر با ۱.۵ تا ۳ میلی‌متر.

این لوله از ورق نورد گرم (ورق سیاه) شش متری تولید می شود.

2. بست داربست

بست‌های داربست، اشکال و انواع مختلفی دارند ولی در کل نقش همه آنها، اتصال لوله ها به هم و به تکیه گاه داربست است تا بتوان سازه داربست را به کاربردی‌ترین و سریع ترین شکل ممکن نصب و از هم باز کرد.

داربست‌ها استفاده گسترده‌ای در پروژه‌های ‌عمرانی دارند‌. گاهی نقش سایه بان یا سازه نگهبان را دارند، گاهی برای اجرای نمای ساختمان‌ها، ساپورت لازم برای اکیپ اجرای نما را تامین می‌کنند، و یا در پروژه‌های عمرانی، نظیر ساخت پل‌ها یا خروجی‌های غیرهم‌سطح، نقش تکیه‌گاه قالب‌های بتن را بازی می کنند.

20 نکته مهم در نصب داربست

 1.  پایه های عمودی داربست یا همان لوله های استاندارد نقش مهمی در استحکام داربست دارند که حداکثر فاصله آنها از هم ۲ متر می باشد.
 2.  داربست خوب داربستی است که شما تمامی پایه های استاندارد را در یک خط مستقیم مشاهده کنید.
 3. بستهای با زاویه قائم :برای اتصال لوله های داربست در حالت عمود بکار میروند .حداکثر بار قابل قبول برای این بستها ۳/۶ کیلو نیوتن می باشد.
 4.  لجر LEDGER لوله های افقی که برای استوار ماندن لو له های عمودی برای تحمل بهتر بکار میرود هم چنین برای جلوگیری از خم شدن لوله های افقی (ترانزوم )هم بکار می رود.
 5.  بست های PUT LOG COUPLER یا بست تخته برای اتصال ترانزوم ولجر بکار برده میشود.
 6.  حداقل بار ایمن برای این بستها ۰/۵۳ کیلو نیوتن می باشد.
 7.  ترانزوم لوله استاندارد بیرونی را به استاندارد درونی نصب میکند این لوله از عرض لجر عبور کرده ومحل کار را می سازد .
 8. تخته داربست با طول کمتر از ۵/۱ متر حداقل به ۲ میله ساپورت زیری نیاز دارد ولی برای طولهای بیشتر از ۵/۱ متر حداقل به ۳ میله ساپورت نیاز دارد.
 9. پین های اتصال JOINT PIN قطعه ای است که برای اتصال دو لوله طولی به همدیگر مورد استفاده قرار میگیرد.
 10. لوله اتصال SLEEVE COUPLER برای اتصال دو لوله طولی به همدیگر مورد استفاده قرار میگیرد .که به دو کلاس تقسیم بندی میشود.
 11. کلاس اول :SWL ;1.5 KN
 12. کلاس دوم SWL;3 KN
 13. بریس BRACE یا همان لوله های مهاری که به شکل ضربدری به داربست زده میشوند تا مقاومت داربست بیشتر شود .
 14.  بریس های بیرونی FACED BRACE که هر ۱۰ متر بسته میشود .
 15.  بریس های داخلی که لجر به لجر ودر فاصله استاندارد ها بسته میشود .
 16. بستهای مورد استفاده در بریس از نوع SLEEVE COUPLER می باشند.
 17. استفاده از بستهای SPIGOT در بریس ها مورد تایید نیست.
 18.  بستهای گردان برای استفاده در زاویه های مختلف از آنها استفاده میشود دارای SWL 5.3 KN می باشند.
 19.  بستها عموما در دو نوع چدنی وفرج هستند(از نظر جنس ).
 20.  بستها باید بطور مرتب روغن کاری شده و در مخلوط مناسبی از گازوییل وروغن نگهداری شوند.

لوله داربستی

فروشگاه فولادسرا عرضه کننده انواع لوله های درزدار به شرح زیر می باشد:

لوله گازی آریاوا

لوله گازی سپاهان

لوله گازی مرند

لوله گازی بدون درز API

لوله گازی سپاهانAPI

لوله گازی سپنتا API

لوله داربستی

لوله جداره چاه

برای مشاهده لیست قیمت انواع لوله های درز دار به صفحه لیست قیمت لوله های درز دار مراجعه نمایید.